Blues/Rock/Metal

Ruszmy to forum w końcu troszke... pomóżcie, logujcie sie i piszcie może nam sie uda...


#1 2008-07-11 20:46:57

Kaczka6661

Administrator

Zarejestrowany: 2008-05-31
Posty: 247
Punktów :   

Wywiad z Józefem Skrzekiem

W lipcu 2008 roku małem przyjemność przeprowadzić wywiad z gwiazdą progresywnego rocka - Panem Józefem Skrzekiem

-Jak zaczęła się Pana historia z muzyką?

-Rodzinnie nastrajano nas w Doma na Muzykę... Mamusia śpiewała kołysanki a Tatuś...świetnie tańcował!

-Wiadomo jest Pan jednym z pierwszych posiadaczy w Polsce a nawet w Europie syntezatorów. Jak nabył Pan ten sprzęt? Przecież nie był „od tak” dostępny w Polsce.
-Stawiałem na ciekawość...
Za ostatnie pieniądze zdobywałem instrumenty...
Nie szporowałem na zaś... grałem w otwarte karty Muzyka...

-Grał Pan z wieloma muzykami (Ryszardem Riedlem, Czesławem Niemenem, Tadeuszem Nalepą, Leszkiem Winderem, Michałem Giercuszkiewiczem itd.) Z kim Panu grało się najprzyjemniej, którego z muzyków wspomina Pan najbardziej i najmilej?
-Każdy z Nich ma swoją Klasę...

-Grał Pan w Breakout na basie, pianinie. Dlaczego opuścił Pan tak szybko jeden z najbardziej popularnych jeśli nie najbardziej zespołów bluesowych w Polsce?
-Bo więcej czasu grali w karty niż poświęcali się Muzie...
Poza tym miałem już wtedy swoją Wizję Twórczą...

-Silesian Blues Band towarzyszył Czesławowi Niemenowi. Jak wyglądała Wasza współpraca z Czesławem? Dlaczego Wasze drogi się rozeszły?
-Silesian Blues Band gral swoje to tylko tzw. Producenci robili z nas support...
Proszę posłuchać co grał i śpiewał Czesław przez te dwa lata współpracy z SBB...

-Skróciliście później nazwę do SBB i rozwinięcie było już „Szukaj, burz, buduj”. Skąd taka zmiana i zainteresowanie progresywnym graniem? I dlaczego tak częste zmiany perkusistów?
-Nazwa to nazwa...
Mogliśmy się zmieniać w nazewnictwie...
Najważniejszy jest Styl jaki powstawał w naszej Muzie...
Różni ludkowie różnie nas nazywali ale wszyscy wiedzieli że jesteśmy Oryginalni. Zaś bębniarze...
To życiowe ułożenia powodowały te zmiany np. Jerzy skręcił bo miał takie życzenie...
Grałem z Mirkiem Muzykantem wcześniej wiele Projektów przestrzennych...
Paul to wspaniała Postać w Świecie Muz z Wielkiego Świata...
Gabor gra z nami z uśmiechem na ustach...
Pochodzi z Rodziny Potockich...
Nawet Apostolis jest znakomitym bębniarzem...
W Młodości grałem na werblach...

-Pytanie nie pierwsze i nie ostatnie. Jaki sprzęt Pan posiada (chodzi o instrumenty klawiszowe, harmonijki i basy oraz wzmacniacze, efekty, struny, kostki itp.)?

-Gram na basie Cramera...
Instrumenty to Mini Moog, Fatar, Mikro Moog, GEM, Polymoog...
Wzmacniacz Hi-Hi, kolumna Acoustic,
Harmonijki Hohnera...
Struny zawijane...
Gram palcami...

-Jakieś rady dla młodych muzyków, zespołów? Jak powinni ćwiczyć, ile czasu?
-„Być albo nie być”...
Tak zaczynałem mozolne ćwiczenie i sam i z zespołem...
To naprawdę Wielka Gra o Wszystko...
Jeśli chcesz Wyjść na Swoje to jeszcze powinieneś mieć Szczęście...
Niektórzy załatwiają to po chamsku i to jest niestety Prawda o tzw. „szołbiznesie”...

-Czy grywa Pan koncerty z bratem Janem „Kyksem”? Czy można Was spotkać na jednej scenie?
-To nie lada gratka by nas spotkać na jednej Scenie Razem...
Ostatnio jednak zagraliśmy i nagraliśmy wspólny Koncert „Dwa Braty”...

-Kiedy można się spodziewać nowej płyty SBB, a może jakaś solowa płyta?
-Będzie na przełomie roku SBB CD...
Solo planuję wydawnictwo „Trylogy” na Wrzesień 2008 podczas festiwalu „Schody do Nieba” w śląskim Planetarium...
To fragmenty nagrań z Muzykami ze Świata na Gomerze, w Toskanii i Yellowstone...

-Jak Pan widzi sytuacje polskiego rocka w dzisiejszych czasach? Wiadomo w Polsce króluje pop i inne podgatunki.
-Trzeba sobie z tym radzić...
Najlepiej podróżować po Świecie...
SBB mało prezentowane w polskich mediach zagrało w Meksyku na festiwalu Baja Prog Rock i co...
Cała Awangarda Kalifornii oraz „Japsy” u stóp...
Nie mówiąc o Meksykankach...

-Jak doszło do skompletowania składu na koncert w Jarocinie w 1987r., w którym wystąpił obok Pana Ryszard Riedel, Michał Giercuszkiewicz, Leszek Winder, Jerzy Kawalec. Był to typowy „spontan” czy były jakieś próby przed koncertem?
-To były szalone Lata 80-te...
Mieliśmy wtedy „Leśniczówkę” jedyne atelier w Polsce tak pięknie ułożone...
Graliśmy na spontan ale ile razy w międzyczasie spotykaliśmy się towarzysko...
Partnerstwo na Scenie to Wyczucie i Szacunek dla Kolegów...
Nie trzeba było prób dla takiej Paki...

-Mógłby Pan opowiedzieć o utworze „Powiedz mi mała”. Jak to się stało, że w Jarocinie nagle powstała nowa wersja? Czy to była czysta improwizacja, czy Rysiek miał już gotową nową wersje?
-Czysta Improwizacja na Wielkim Poziomie...

-Grał Pan kilka razy z Dżemem na jednej scenie. Jak się Panu z nimi grało, jak wspomina Pan współpracę z nimi i z Ryśkiem oczywiście?
-Rysiek pozostaje dla mnie na zawsze Wspaniałym Artystą...
Jest też mi bliski jako Człowiek z którym wiele przegadałem o Zyciu...
Rozumieliśmy się znakomicie i mieliśmy wspólne plany zawodowe z Muzami...

-Jakim był człowiekiem Rysiek dla znajomych, kumpli z zespołu i nie tylko a także dla rodziny? Miał Pan pewnie z nim dość dobry kontakt.

-W tamtym Czasie byliśmy bliżej Sceny oraz Świata...
Łączyła nas Wiedza oraz Intuicja...
Rodziny zawsze są Kochane przez Prawdziwych Ojców...
Jednak bycie tu i tam powoduje że musisz wybierać a Muzyk jest dla Wszystkich.

-Może Pan Nam opowiedzieć jakąś anegdote związaną właśnie z Ryśkiem, Dżemem jak grał Pan z Nimi lub występował na tym samym koncercie?
-Wiem że Ryś bardzo nie lubił słowa „mobilizacja”...

-Skąd wziął się pomysł na utwór „Star of hope (pamięci Ryśkowi Riedlowi)? Czy to jest od Was hołd dla niego?
-W trakcie nagarnia tegoż utworu miałem skojarzenie Jego Osobą...

-Jak doszło do koncertu ku pamięci Pawła Bergera? Wiadomo grał Pan tam na moogu i harmonijce no i oczywiście śpiewał Pan. Jak wyglądały próby przed koncertem?
-Ważne iż zagrałem na pogrzebie Pawła w kościółku...
Na organach i harmonijce...
Tak jak Kawie...

-Jakie ma/miał Pan inspiracje? Kogo Pan ceni z innych muzyków i z kim chciałby Pan stanąć na jednej scenie?
-Wiele jest Inspiracji wokół mnie...
Przyroda, Natura, Przestrzeń, Człowiek, Czas...
Cenie bardzo wielu Muzyków na całym Świecie...

-Dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu i życzę wiele udanych płyt solowych jak i z zespołem a także wielu koncertów po całej Europie i Świecie


http://www.sbb.pl
http://www.skrzek.com/skrzek/

http://img169.imageshack.us/img169/4564/jozefskrzekjozefskrzek1bl2.jpg
Józef Skrzek


"Mama powiedziała mi,
że każdy ma swojego anioła
każdy ma i bedzie go miał"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl